Aszály

Kiszáradtak az ásott kutak, már most riadót fújtak az aszály miatt

Megviselte a tél és a csapadékhiány az őszi vetésű gabonát. A gazdálkodók félnek, hogy ez az év is olyan lesz, mint 2022, amikor alig termett valami a földeken, mindent tönkretett az aszály. A föld már most rettenetesen száraz. A növények szomjaznak.

Aszály lesz idén is – ettől tartanak a gazdálkodók. Locsolni kellene – de a Körösök és a Tisza vízszintje is alacsony. 

aszály
Kikelt az őszi gabona, de az aszály már most érezteti hatását. Archív Fotó: Török János

Már most akkora az aszály, hogy az ásott kutak is kiszáradtak

Az eperjesi Agro-Gárda Zrt. ősszel 500 hektáron vetett kalászost, őszi búzát, durumbúzát és vetőmag búzát.

– Szomjaznak a növényeink. Pedig a vetés után kielégítő volt a növények fejlődése, de a csapadékmentes tél és lassan azt is mondhatjuk, hogy csapadékmente tavaszelő rányomta a bélyegét a jó kezdetre. A fejlődés visszaesett, a bokrosodás megtorpant – tudtuk meg Ribárszki Istvántól, az Agro-Gárda Zrt. elnökétől. Elmondása szerint több mint 200 milliméter csapadék hiányzik a területükön lévő földből.

– A pusztaságban vannak még ásott kutak. Vannak olyan kutak, amelyek teljesen kiszáradtak. Ilyet a 36-37 éve tevékenységem alatt nem tapasztaltam! A 2025-ös gazdasági évnek úgy indulunk neki, hogy a talajnak nincs nedvesség-tartaléka. Ha nem kapunk jelentős mennyiségű esőt, akkor nagy baj lesz – vetítette előre Ribárszki István. A zrt.-nek vannak öntözhető területei.

– Amikor több mint 30 éve dolgozni kezdtem Eperjesen, akkor még nemhogy nem öntöztük a gabonát, hanem ilyentájt azzal bajlódtunk, hogy elvezessük a földről a belvizet. Tíz éve kezdtük a gabonaterület öntözését és akkor sokan felkapták a fejüket, hogy valami baj lehet a fejünkben. Ma meg szinte az terem meg, amit locsolunk – említette meg Ribárszki István. Az Agro-Gárdának 2020 óta nem volt egy jó éve. Akkor a belvíz pusztított a területükön, 2021 pedig a túlélés éve volt. 2022-ben a hatalmas aszály tarolt le mindent. 2023-ban az input anyagok áremelése és az értékesítési ár okozott problémát, tavaly pedig ugyancsak az aszály vitte el a hasznot.

Megviselte a tél az őszi vetésű gabonát

A szentesi Árpád-Agrár Zrt. növénytermesztési és állattenyésztési igazgatója sem tartja biztatónak a jelenlegi helyzetet. Az Árpád-Agrár Zrt. 300 hektáron őszi káposztarepcét, őszi búzát rozsot, 2000 hektáron vetett.

– Nem volt csapadék, jelenleg nálunk 70-90 milliméter csapadék hiányzik a föld felső, egyméteres részéből. Februárban néhány napig 10 Celsius fok volt éjszakánként és a növényeken nem volt hótakaró, ez is megviselte a gabonát. Tetőzi a bajt, hogy a Körösök és a Tisza vízállása is olyan mélyponton van, hogy kérdéses, hogy tavasszal és nyáron tudunk-e majd öntözni – vetítette előre Kovács György.

Műtrágya helyett lombtrágya

Rostás Péter Székkutason gazdálkodik, az őszi vetése területe 40 hektár. 

– Siralmas a búza. Ilyen gyenge tavaszunk még nem volt. Sárga, kékes, lilás, minden színük van a gabonáknak az elmúlt napok nagy, száraz hidegeitől. Ha lett volna egy kis hó, meg sem érzik. Nagy bajban leszünk, ha továbbra sem érkezik csapadék. Mi idén nem fogunk műtrágyát használni, mert a nitrogén is csak akkor hasznosul, ha a víz bemossa a talajba. Helyette lombtrágyát használunk, ami olcsóbb is, ebben az időben jobb is.