Megjelent az Öntözésfejlesztési pályázat végleges felhívása!

2024. november 6., szerda 16:30:37 / Gordius Solutions Tender Kft.

Akár 5 milliárd Ft igényelhető a fejlesztésekre.

Megjelent az Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli (komplex) beruházások támogatása (KAP-RD12-RD01c-1-24 és KAP-RD12-RD01c-2-24) pályázat végleges felhívása! Közel 3 hónap múlva igényelhető az akár 5 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás! A részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetőjét kérdeztük, aki már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok területén.

Miért éri meg pályázni az Öntözésfejlesztési pályázatban?

Az öntözésfejlesztési pályázatban azért nagyon előnyös támogatást igényelni, mert szinte minden öntözéshez kapcsolódó tevékenység támogatott, és akár 5 milliárd Ft igényelhető a fejlesztésekre.

Támogathatók az öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások, például a mezőgazdasági területek vízellátásának javítása, már meglévő és új öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, öntözési infrastruktúra korszerűsítése, korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítése, új korszerű gépek, berendezések és szerelvények telepítése, vízvisszatartás, meliorált utak kialakítása, csapadékvizek hasznosítása, tározóterek kialakítása, geotextíliák elhelyezése, természetes szűrőmezők kialakítása, vízgazdálkodással kapcsolatos üzemen belüli területrendezés.

Továbbá támogatható az öntözési rendszerek energiahatékonyságának fejlesztése, például a hálózatra termelő napelemes rendszer telepítése, meglévő, alacsony hatásfokú szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzése, megújuló energiaforrások használata.

öntözés

A vízgazdálkodási közösségek magasabb támogatási intenzitásban és kedvezőbb bírálati feltételekben részesülnek – fotó: pexels.com

Mekkora támogatás igényelhető?

Két pályázatot nyitottak, az egyikben a kisebb projektekre, míg a nagyobb pályázatban a komplex beruházásokra igényelhető támogatás. Az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” pályázatban akár 200 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A komplex beruházásokra vonatkozó pályázatban pedig 200 millió Ft – 5 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető.  A támogatási intenzitás mindkét pályázatban 50-70% és előleg is igényelhető a támogatási összeg 25%-áig.

Milyen változások történtek a végleges felhívásban?

A legfontosabb változás a beadási határidőt érinti, végre megjelentek a végleges dátumok.

A kis pályázatban (Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása) 2025. február 4-től lehet benyújtani a támogatási kérelmeket forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. szeptember 29-ig, az alábbi szakaszokban.

  1. benyújtási szakasz: 2025. február 4. – 2025. február 17.
  2. benyújtási szakasz: 2025. február 18. – 2025. március 3.
  3. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 2. – 2025. szeptember 15.
  4. benyújtási szakasz: 2025 szeptember 16. – 2025. szeptember 29.

A komplex pályázatban 2025. március 4-től lehet benyújtani kérelmeket forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. október 27-ig, az alábbi szakaszokban.

  1. benyújtási szakasz: 2025. március 4. – 2025. március 17.
  2. benyújtási szakasz: 2025. március 18. – 2025. március 31.
  3. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 30. – 2025. október 13.
  4. benyújtási szakasz: 2025. október 14. – 2025. október 27.

Emellett bővült a támogatható tevékenységek köre, már a hálózatra termelő napelemes rendszer telepítése is támogatott. Továbbá önállóan nem támogatható tevékenységként megjelent az öntözőtelep vagyon és balesetvédelmét biztosító beruházások megvalósítása, pl. kerítés létesítése és biztonsági kamerarendszer kiépítése is.

Kik igényelhetik a támogatást?

Az igénylők körében nem történt jelentős változás a tervezethez képest. Azoknak a mezőgazdasági termelőknek, őstermelőknek, szociális szövetkezeteknek ajánljuk az öntözésfejlesztési pályázatot, akik a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, akkor az azt megelőző – teljes lezárt üzleti évben legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek és árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.

Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások is pályázhatnak. Esetükben a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben a gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevételnek meg kell haladnia az összes árbevétel 40 %-át, és tevékenységüket legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével kell megvalósítaniuk.

A mezőgazdasági vízgazdálkodás esetében kollektív beruházás (termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a fenntartható vízgazdálkodási közösség, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet) keretében is van lehetőség benyújtani a támogatási kérelmeket.

Fontos hangsúlyozni, hogy a vízgazdálkodási közösségek magasabb támogatási intenzitásban és kedvezőbb bírálati feltételekben részesülnek, így számukra különösen érdekes lehet ez a pályázat, ha beruházást terveznek!

Mire kell figyelni ennél a pályázatnál?

Az előzetes felkészülés kulcsfontosságú az új KAP keretében megjelenő mezőgazdasági pályázatoknál. Rengeteg dokumentumra van szükség, és bonyolult a támogatási kérelem összeállítása is, szinte minden tevékenységhez építészeti-műszaki tervdokumentáció szükséges, még a napelemhez vagy a vagyon- és balesetvédelmét biztosító kerítés létesítéséhez is, az ilyen dokumentumok pedig több hónapon át készülnek!

Illetve az utóbbi időben az új KAP keretében megjelenő pályázatoknál általában forráskimerülés miatt már az első-második szakasz után lezárásra kerülnek a pályázatok. Tehát nagyon fontos, hogy már az 1. szakasz megnyílásakor rendelkezned kell kész, benyújtható támogatási kérelemmel! A pályázók most még épp időben vannak a megfelelő dokumentumok beszerzéséhez és a támogatási kérelem alapos összeállításához, javasoljuk, hogy a pályázni vágyók minél hamarabb fogjanak bele felkészülésbe!