Hírek

Megjelent: 2024-11-11 10:30:32

Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele. A termelői beruházások számára jelentős pályázati lehetőségek voltak elérhetőek a Vidékfejlesztési Program keretei között, a lehetőség pedig az új támogatási ciklusban is a gazdálkodók rendelkezésére áll. Cél, hogy az öntözött területek nagysága a következő években is folyamatosan emelkedjen a termelésbiztonság és a magasabb értékű kultúrák termesztésének növelése érdekében. Ezt szolgálja az összesen 65,8 milliárd forintösszeggel – november elején – meghirdetett két pályázati konstrukció is.

Az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása” című felhívás alapján legalább 200 millió, de legfeljebb 5 milliárd forint támogatási összeg igényelhető, így ez a konstrukció a nagyobb volumenű, komplex fejlesztések megvalósítását szolgálja majd. Az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” című kiírásban pedig legfeljebb 200 millió forint támogatási összeg igényelhető a kisebb támogatási igényű beruházások megvalósítására. A két felhívásra benyújtott pályázatok külön kerülnek értékelésre, nem versenyeznek egymással a forrásokért.

A konstrukciók támogatják a víztakarékos öntözési technológiák bevezetését, az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálását, a víztakarékos öntözési infrastruktúra és a kapcsolódó műtárgyak korszerűsítését, bővítését és rekonstrukcióját, valamint új öntözővíz-szolgáltató művek és -rendszerek létrehozását. Azokat a műszaki megoldásokat helyezik előtérbe, amelyek figyelembe veszik a felszíni és felszín alatti vízkészletek szűkösségét, és ennek megfelelően maximális víztakarékossággal járnak. Az öntözési beruházások kedvezményezettjei mezőgazdasági termelők lehetnek.

Újdonság a Vidékfejlesztés Programhoz képest, hogy a termelői együttműködések és a fenntartható vízgazdálkodási közösségek státuszokból fakadóan megfelelnek a jogosultsági feltételeknek. Figyelemmel a pályázati dokumentációk összeállításának időigényére, a támogatási kérelmeket a kisebb támogatási igényű beruházásokat finanszírozó felhívás esetében 2025. február 4-től, a komplex fejlesztések megvalósítását segítő felhívásoknál pedig március 4-től lehet majd benyújtani.

A felhívások minden kapcsolódó dokumentummal és információval együtt a kap.gov.hu weboldalon érhetők el.

Forrás: AM Sajtóiroda

2024. november 6., szerda 16:30:37 / Gordius Solutions Tender Kft.

Akár 5 milliárd Ft igényelhető a fejlesztésekre.

Megjelent az Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli (komplex) beruházások támogatása (KAP-RD12-RD01c-1-24 és KAP-RD12-RD01c-2-24) pályázat végleges felhívása! Közel 3 hónap múlva igényelhető az akár 5 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás! A részletekről Miklovicz Pétert, a Gordius Solutions Tender Kft. ügyvezetőjét kérdeztük, aki már több, mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik a pályázatok területén.

Miért éri meg pályázni az Öntözésfejlesztési pályázatban?

Az öntözésfejlesztési pályázatban azért nagyon előnyös támogatást igényelni, mert szinte minden öntözéshez kapcsolódó tevékenység támogatott, és akár 5 milliárd Ft igényelhető a fejlesztésekre.

Támogathatók az öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások, például a mezőgazdasági területek vízellátásának javítása, már meglévő és új öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, öntözési infrastruktúra korszerűsítése, korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítése, új korszerű gépek, berendezések és szerelvények telepítése, vízvisszatartás, meliorált utak kialakítása, csapadékvizek hasznosítása, tározóterek kialakítása, geotextíliák elhelyezése, természetes szűrőmezők kialakítása, vízgazdálkodással kapcsolatos üzemen belüli területrendezés.

Továbbá támogatható az öntözési rendszerek energiahatékonyságának fejlesztése, például a hálózatra termelő napelemes rendszer telepítése, meglévő, alacsony hatásfokú szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzése, megújuló energiaforrások használata.

öntözés

A vízgazdálkodási közösségek magasabb támogatási intenzitásban és kedvezőbb bírálati feltételekben részesülnek – fotó: pexels.com

Mekkora támogatás igényelhető?

Két pályázatot nyitottak, az egyikben a kisebb projektekre, míg a nagyobb pályázatban a komplex beruházásokra igényelhető támogatás. Az „Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” pályázatban akár 200 millió Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A komplex beruházásokra vonatkozó pályázatban pedig 200 millió Ft – 5 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatás igényelhető.  A támogatási intenzitás mindkét pályázatban 50-70% és előleg is igényelhető a támogatási összeg 25%-áig.

Milyen változások történtek a végleges felhívásban?

A legfontosabb változás a beadási határidőt érinti, végre megjelentek a végleges dátumok.

A kis pályázatban (Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása) 2025. február 4-től lehet benyújtani a támogatási kérelmeket forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. szeptember 29-ig, az alábbi szakaszokban.

  1. benyújtási szakasz: 2025. február 4. – 2025. február 17.
  2. benyújtási szakasz: 2025. február 18. – 2025. március 3.
  3. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 2. – 2025. szeptember 15.
  4. benyújtási szakasz: 2025 szeptember 16. – 2025. szeptember 29.

A komplex pályázatban 2025. március 4-től lehet benyújtani kérelmeket forráskimerülésig, de legkésőbb 2025. október 27-ig, az alábbi szakaszokban.

  1. benyújtási szakasz: 2025. március 4. – 2025. március 17.
  2. benyújtási szakasz: 2025. március 18. – 2025. március 31.
  3. benyújtási szakasz: 2025. szeptember 30. – 2025. október 13.
  4. benyújtási szakasz: 2025. október 14. – 2025. október 27.

Emellett bővült a támogatható tevékenységek köre, már a hálózatra termelő napelemes rendszer telepítése is támogatott. Továbbá önállóan nem támogatható tevékenységként megjelent az öntözőtelep vagyon és balesetvédelmét biztosító beruházások megvalósítása, pl. kerítés létesítése és biztonsági kamerarendszer kiépítése is.

Kik igényelhetik a támogatást?

Az igénylők körében nem történt jelentős változás a tervezethez képest. Azoknak a mezőgazdasági termelőknek, őstermelőknek, szociális szövetkezeteknek ajánljuk az öntözésfejlesztési pályázatot, akik a támogatási kérelem benyújtását megelőző, – vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, akkor az azt megelőző – teljes lezárt üzleti évben legalább 10.000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek és árbevételük legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.

Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozások is pályázhatnak. Esetükben a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben a gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevételnek meg kell haladnia az összes árbevétel 40 %-át, és tevékenységüket legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel igazolt partner közreműködésével kell megvalósítaniuk.

A mezőgazdasági vízgazdálkodás esetében kollektív beruházás (termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a fenntartható vízgazdálkodási közösség, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet) keretében is van lehetőség benyújtani a támogatási kérelmeket.

Fontos hangsúlyozni, hogy a vízgazdálkodási közösségek magasabb támogatási intenzitásban és kedvezőbb bírálati feltételekben részesülnek, így számukra különösen érdekes lehet ez a pályázat, ha beruházást terveznek!

Mire kell figyelni ennél a pályázatnál?

Az előzetes felkészülés kulcsfontosságú az új KAP keretében megjelenő mezőgazdasági pályázatoknál. Rengeteg dokumentumra van szükség, és bonyolult a támogatási kérelem összeállítása is, szinte minden tevékenységhez építészeti-műszaki tervdokumentáció szükséges, még a napelemhez vagy a vagyon- és balesetvédelmét biztosító kerítés létesítéséhez is, az ilyen dokumentumok pedig több hónapon át készülnek!

Illetve az utóbbi időben az új KAP keretében megjelenő pályázatoknál általában forráskimerülés miatt már az első-második szakasz után lezárásra kerülnek a pályázatok. Tehát nagyon fontos, hogy már az 1. szakasz megnyílásakor rendelkezned kell kész, benyújtható támogatási kérelemmel! A pályázók most még épp időben vannak a megfelelő dokumentumok beszerzéséhez és a támogatási kérelem alapos összeállításához, javasoljuk, hogy a pályázni vágyók minél hamarabb fogjanak bele felkészülésbe!

2024. augusztus 6., kedd 12:03:17 / Agroinform.hu / Kucsera Éva

Mutatjuk, melyek lesznek a támogatható tevékenységek.

A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX.13.) AM rendelet 68. § (4) bekezdése alapján megkezdte az

  • “Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása” című (KAP-RD12-RD01c-1-24 kódszámú)
  • “Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” című (KAP-RD12-RD01c-2-24 kódszámú)

pályázati felhívások tervezetének társadalmi egyeztetését.

A tervezetek alapján támogatási kérelmet nyújthat be:

  • mezőgazdasági termelők,
  • mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet,
  • állami elismeréssel rendelkező együttműködések,
  • gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet, folytató vállalkozások.

Támogatható tevékenységek

1. célterület: Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása.

Az öntözővíz felhasználásának hatékonyságát javító beruházások támogatása:

  • Meglévő öntözőberendezések vízfelhasználás hatékonyságának javítása, valamint öntözési infrastruktúra és kapcsolódó műtárgyainak korszerűsítése, rekonstrukciója.
  • Új öntözőberendezések beszerzése, illetve új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása.

A vízvisszatartás létesítményeinek támogatása fenntartható vízkészletgazdálkodás biztosításával:

  • A művelés alatt álló területekről a tűrhetőnél nagyobb károkat okozó csapadékvizek összegyűjtéséhez és későbbi hasznosítását megelőző tározásához szükséges beruházások támogatása.
  • Természetes szűrőmezők kialakítása a keletkezett felesleges és a gazdálkodás szempontjából káros vizek összegyűjtést követő tápanyag terhelésének csökkentése, majd befogadó vízfolyásba történő továbbítása céljából.
  • Felszín alatti víztározás (aszálykár enyhítése, talaj víztartó képességének növelése).

A melioráció és a vízfelhasználáshatékonyság javításának támogatása:

  • Mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorált utak kialakítása.
  • A vízgazdálkodással kapcsolatos üzemen belüli területrendezési, meliorációs, vízvisszatartási és vízkárelhárítási megoldások támogatása.
Megjelentek az öntözésfejlesztési és vízfelhasználást javító pályázatok tervezetei

Megjelentek az öntözésfejlesztési és vízfelhasználást javító pályázatok tervezetei – Fotó: Shutterstock

2. célterület: A vízfelhasználás hatékonyságát szolgáló zöld beruházások. (Öntözőberendezések energiafelhasználás hatékonyságának javítása.)

  • Meglévő, alacsony hatásfokú szivattyúk cseréje, energiatakarékos gépek beszerzése, amely által legalább 10% egységnyi energiahatékonyság javulás teljesítése az elvárás.
  • Megújuló energiaforrások használata (különösen szél-és napenergia felhasználása): az öntözőberendezések energiaellátását biztosító kapacitás kiépítése támogatott.

A tervezet szerint az “Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása” című pályázaton legalább 200 millió Ft és legfeljebb 5 Mrd Ft vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni.

A támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2024. decemberétől lesz lehetőség.

További részletek és információk itt olvashatók.

A tervezet alapján az “Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli beruházások támogatása” című pályázaton legfeljebb 200 millió Ft vissza nem térítendő támogatást lehet igényelni.

A támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2024. novemberétől lesz lehetőség.

További részletek és információk itt olvashatók.

2024. május 31., péntek 14:27:00 / Agrárminisztérium ▪ Sajtóközlemény

Ezek a rendkívüli öntözési célú vízhasználat szabályai.

Az Agrárminisztérium támogatta a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezését, melynek nyomán a Belügyminisztérium 2024. május 24-i kezdettel meghirdette a tartósan vízhiányos időszakot az ország egész területére. Ezzel az intézkedéssel a gazdálkodóknak 30 napig lehetőségük nyílik vízjogi engedély nélkül is az öntözési célú vízhasználatra, amihez csupán bejelentésre van szükség – hívta fel a figyelmet közleményében az Agrárminisztérium.

Hozzátették, hogy az elmúlt időszak csapadékhiányos időjárására tekintettel, melynek következtében a felszín közeli talajrétegek kritikusan száraz állapotba kerültek, elkerülhetetlen a mezőgazdasági növénytermesztésben az öntözés, amivel mérsékelhetőek a szárazság káros hatásai. A termelők terheinek csökkentése érdekében a kihirdetett tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználat vízmennyisége után a vízhasználóknak nem kell vízkészletjárulékot sem fizetniük.

Az agrártárca arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy rendkívüli öntözési célú vízhasználatnak minősül a közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, legfeljebb 120 milliméter/hektár (1200 köbméter/hektár) vízmennyiség 100 hektár nagyságot meg nem haladó területre öntözési célból, legfeljebb megszakítás nélkül egy hónap időtartamig történő kijuttatása. A rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a területileg illetékes vízügyi hatósághoz (a megyei katasztrófavédelmi igazgatósághoz) írásban kell bejelenteni, amelyhez a vízkivétellel érintett felszíni víz kezelőjének (területileg illetékes vízügyi igazgatóság) hozzájárulását is csatolni kell.

Az Agrárminisztérium folyamatosan nyomon követi a hidrometeorológiai állapotokat és előrejelzéseket, hiszen a kritikusan száraz talajállapot az őszi vetésű szántóföldi kultúrákra kedvezőtlen, terméscsökkentő hatással bír, de a tavaszi vetésű kultúrák fejlődését szintén visszaveti, ugyanis azok most fokozottan kitetettek az aszályos talajállapotnak – áll az agrártárca közleményében.